ACS37002KMABTR-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS37002KMABTR-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37002KMABTR-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37002KMABTR-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37002KMABTR-050B3
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±1.75%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
26.4mV/A
Base Product Number
Frequency
400kHz