Image for MS3470L14-15P is not available
MS3470L14-15P
DigiKey Part Number
2899-MS3470L14-15PS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3470L14-15P
Description
CONNECTOR
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Silver
Number of Positions
15
Ingress Protection
Fluid Resistant
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 G Series II
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-15
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C