PSD-A40W24
DigiKey Part Number
PSD-A40W24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD-A40W24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1.67A
Category
Power (Watts)
40W
Manufacturer
Advantech Corporation
Voltage - Isolation
1.5 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.55" L x 1.26" W x 3.94" H (90.2mm x 32.0mm x 100.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
1.67A