ATS-TEC62-355-232
DigiKey Part Number
684-ATS-TEC62-355-232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-TEC62-355-232
Description
TEM SQUARE 62.00MM L X 62.00MM W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 361.0W @ 27°C 40 A 80°C
Category
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Height
4.50mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
40 A
Part Status
Active
Voltage - Max
15.4 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
300 mOhms
Size / Dimension
Square - 62.00mm L x 62.00mm W
Operating Temperature
80°C
Qmax @ Th
361.0W @ 27°C