ATS-HP-D8L350S44W-151
DigiKey Part Number
684-ATS-HP-D8L350S44W-151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-HP-D8L350S44W-151
Description
HEAT PIPE ROUND 8 OD 350MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Pipe Round Copper Sintered
Category
Wick Type
Sintered
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Length
13.780" (350.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter
0.315" (8.00mm) OD
Part Status
Active
Operating Temperature
30°C ~ 120°C
Type
Heat Pipe
Material
Copper
Attachment Method
Epoxy or Solder
Working Fluid
Distilled Water
Shape
Round
Base Product Number
Power - Cooling
55.7W @ 350mm