MMI-M1PG10S52-IP67
MMI-M1PG10S52-IP67
MMI-M1PG10S52-IP67
DigiKey Part Number
2057-MMI-M1PG10S52-IP67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMI-M1PG10S52-IP67
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
200V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C