1SH-A-10-TR-SMT
DigiKey Part Number
2057-1SH-A-10-TR-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SH-A-10-TR-SMT
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.114" (2.90mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50VAC