125SH-A-03-TR
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-03-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-03-TR
Description
CONN HEADER R/A 3POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.098" (2.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.087" (2.20mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.130" (3.30mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC