ASPI-4020S-5R6M-T
DigiKey Part Number
ASPI-4020S-5R6M-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-4020S-5R6M-T
Description
FIXED IND 5.6UH 1.22A 90 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.22 A 90mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASPI-4020S-5R6M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)