ASMPH-0805-1R0M-T
DigiKey Part Number
535-12270-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12270-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12270-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMPH-0805-1R0M-T
Description
FIXED IND 1UH 1.3A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.3 A 110mOhm 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMPH-0805-1R0M-T Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.15A