ASE2-44.000MHZ-E-T
DigiKey Part Number
535-ASE2-44.000MHZ-E-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASE2-44.000MHZ-E-T
Description
XTAL OSC XO 44.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.5V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASE2-44.000MHZ-E-T Models
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
15mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)