AOTA-B201210S1R0MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201210S1R0MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201210S1R0MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201210S1R0MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201210S1R0MT
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 51 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 3.1 A 51mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
51mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
56MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)