AMSLA-1050-85NM-T
DigiKey Part Number
535-AMSLA-1050-85NM-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMSLA-1050-85NM-T
Description
FIXED IND 85NH 50A 0.42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85 nH Shielded Molded Inductor 50 A 0.42mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMSLA-1050-85NM-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
70A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.42mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)