AMPMAFB-20.0000T
DigiKey Part Number
535-AMPMAFB-20.0000TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPMAFB-20.0000TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPMAFB-20.0000TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPMAFB-20.0000T
Description
MEMS OSC XO 20.0000MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPMAFB-20.0000T Models
Category
Frequency Stability
±25ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-VFLGA (2x1.6)
Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
160µA
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V