AMPLH7025S-6R8MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH7025S-6R8MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH7025S-6R8MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH7025S-6R8MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH7025S-6R8MT
Description
FIXED IND 6.8UH 6A 50.6 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 6 A 50.6mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
50.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)