AMPLH5030S-220MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH5030S-220MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH5030S-220MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH5030S-220MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH5030S-220MT
Description
FIXED IND 22UH 3.1A 160 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Shielded Molded Inductor 3.1 A 160mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)