AMPLH5030S-1R0MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH5030S-1R0MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH5030S-1R0MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH5030S-1R0MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH5030S-1R0MT
Description
FIXED IND 1UH 15A 6.7 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 15 A 6.7mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
DC Resistance (DCR)
6.7mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)