AMPLA5030S-100MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA5030S-100MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA5030S-100MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA5030S-100MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA5030S-100MT
Description
FIXED IND 10UH 2.75A 128 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 2.75 A 128mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AMPLA5030S-100MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
128mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)