AMPLA4020S-1R5MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA4020S-1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA4020S-1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 42mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA4020S-1R5MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)