AMPLA1004S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA1004S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA1004S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA1004S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA1004S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 10A 15.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 10 A 15.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AMPLA1004S-4R7MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
17A
DC Resistance (DCR)
15.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)