AISR-01-102J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 964
Datasheet
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 90 mA 3.4Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Abracon: Who We Are Today
AISR-01-102J
DigiKey Part Number
AISR-01-102J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISR-01-102J
Description
FIXED IND 1MH 90MA 3.4 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AISR-01-102J Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.4Ohm Max
Series
Q @ Freq
70 @ 50kHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
770kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.425" Dia (10.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)