AIRD-03-330K
DigiKey Part Number
535-11325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-03-330K
Description
FIXED IND 33UH 13.5A 17 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 13.5 A 17mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-03-330K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
DC Resistance (DCR)
17mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)