AIRD-03-100K
DigiKey Part Number
535-11319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-03-100K
Description
FIXED IND 10UH 17A 6 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 17 A 6mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-03-100K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
38A
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)