AIRD-02-221K
DigiKey Part Number
535-11415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-02-221K
Description
FIXED IND 220UH 2.8A 150 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 150mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
AIRD-02-221K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.827" Dia (21.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)