ADCR-X02R7SC106MT
DigiKey Part Number
535-ADCR-X02R7SC106MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ADCR-X02R7SC106MTTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-X02R7SC106MT
Description
CAP 10F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 68mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C