ADCR-X02R7SA335PT
DigiKey Part Number
535-ADCR-X02R7SA335PTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ADCR-X02R7SA335PTTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-X02R7SA335PT
Description
CAP 3.3F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 180mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
-20%, +50%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C