ADCR-T02R7SA505MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-T02R7SA505MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-T02R7SA505MB
Description
CAPACITOR 5F 2.7V TH
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 80mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C