ADCR-T02R7SA335MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-T02R7SA335MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-T02R7SA335MB
Description
CAPACITOR 3.3F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 120mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C