ADCR-S03R0SA605MB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tecate Group
In Stock: 0
Datasheet
6 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 75mOhm
Abracon EDLC 2.7V Radial Supercapacitors
ADCR-S03R0SA605MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S03R0SA605MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S03R0SA605MB
Description
CAPACITOR 6F 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
6 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C