ADCR-S03R0SA156MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S03R0SA156MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S03R0SA156MB
Description
CAPACITOR 15F 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 55mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C