ADCN-S03R0SA157M
DigiKey Part Number
535-ADCN-S03R0SA157M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-S03R0SA157M
Description
CAP 150F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 9.8mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.8mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
150 F
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C