ACML-0805-301-T
DigiKey Part Number
535-ACML-0805-301-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ACML-0805-301-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ACML-0805-301-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACML-0805-301-T
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 500mA 250mOhm
EDA/CAD Models
ACML-0805-301-T Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)