ACML-0402H-601-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 18.009
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
In Stock: 7.489
Datasheet
TDK
Image for ACML-0402H-601-T is not available
ACML-0402H-601-T
DigiKey Part Number
535-ACML-0402H-601-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACML-0402H-601-T
Description
BEAD 600 OHMS @ 100MHZ 0.300 A 5
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 550mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
550mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz