S-812C31BPI-C4LTFU
DigiKey Part Number
1662-1947-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-812C31BPI-C4LTFU
Description
IC REG LINEAR 3.1V 50MA SNT-6A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SNT-6A
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 nA
Series
Current - Supply (Max)
1.8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.1V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 10mA