RACD100-1400A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.4A 50 ~ 71V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
RACD100-1400A
DigiKey Part Number
945-2148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD100-1400A
Description
LED DRIVER CC AC/DC 50-71V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RACD100-1400A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
100 W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Bulk
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Type
Constant Current
Efficiency
91%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
7.80" L x 2.24" W x 1.46" H (198.0mm x 57.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cUL, UL
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
50 ~ 71V
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Current - Output (Max)
1.4A