SK-GEN4-IOD-32T
DigiKey Part Number
1613-1384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK-GEN4-IOD-32T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.2"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.2" (81.28mm) 320 x 240
Category
Viewing Area
48.60mm W x 64.80mm H
Dot Pixels
320 x 240
Packaging
Bulk
Interface
Parallel/Serial
Part Status
Active
Controller Type
ESP8266
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.2" (81.28mm)