SK-32PTU-AR
DigiKey Part Number
1613-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK-32PTU-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.2"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C 3.2" (81.28mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
48.60mm W x 64.80mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
I2C
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.2" (81.28mm)