P50-060P-RR1-EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold
P50-060P-RR1-EA
DigiKey Part Number
P50-060P-RR1-EA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P50-060P-RR1-EA
Description
CONN PLUG 60POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
P50-060P-RR1-EA Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Features
Board Lock, Flange
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.275" (6.99mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)