P50-030P1-RR1-EA
P50-030P1-RR1-EA
DigiKey Part Number
19-P50-030P1-RR1-EA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P50-030P1-RR1-EA
Description
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P50-030P1-RR1-EA Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
0.5A