FP301-3/8-48"-CLEAR-HDR-12 PCS
DigiKey Part Number
FP301-3/8-48"-CLEAR-HDR-12PCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/8-48"-CLEAR-HDR-12 PCS
Description
HEATSHRINK FP301 3/8-48" CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Header Label, Solvent Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
120kr.27.94833kr.3,353.80
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 3/8"X4' BLK 1=1PC 48"