FP301-3/4-48"-CLEAR-50 PCS
DigiKey Part Number
3M161415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/4-48"-CLEAR-50 PCS
Description
HEATSHRINK 3/4"X4' CLR 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Features
Solvent Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.48.31000kr.48.31
2kr.44.44500kr.88.89
3kr.42.31000kr.126.93
5kr.39.77800kr.198.89
7kr.38.19429kr.267.36
10kr.36.58200kr.365.82
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 3/4"X4' BLK 1=1PC 48"