FP301-1/16-48"-RED-HDR-25 PCS
DigiKey Part Number
FP301-1/16-48"-RED-HDR-25PCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/16-48"-RED-HDR-25 PCS
Description
HEATSHRINK FP301 1/16-48" RED
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Header Label, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)