FP-301VW-3-BLACK-50'
DigiKey Part Number
FP300VWK-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-3-BLACK-50'
Description
HEATSHRINK 3" X 50' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 3.000" (76.20mm) 2 to 1 Black 50.0' (15.2m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.050" (1.27mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
50.0' (15.2m)
Inner Diameter - Supplied
3.000" (76.20mm)
Inner Diameter - Recovered
1.500" (38.10mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 87
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.2,051.94000kr.2,051.94
2kr.1,887.23000kr.3,774.46
3kr.1,843.65000kr.5,530.95
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 3" X 4' BLACK
In-Stock: 0
Unit Price:
HEATSHRINK 3" X 0.5' BLACK