CP2-HC055-A1-KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 20
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
55 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
CP2-HC055-A1-KR
DigiKey Part Number
CP2-HC055-A1-KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2-HC055-A1-KR
Description
CONN HEADER 55POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Bulk
Connector Usage
CompactPCI
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
C 11
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
55
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)