CHG-1003-001010-KCP
DigiKey Part Number
3M9066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHG-1003-001010-KCP
Description
CONN RCPT 3POS IDC 26-28AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHG-1003-001010-KCP Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
3M
Cable Termination
IDC
Series
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Packaging
Bulk
Wire Gauge
26-28 AWG
Part Status
Active
Features
Closed End
Connector Type
Receptacle
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
3
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)