960240-7102-AR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 513
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 4
Samtec Inc.
40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
960240-7102-AR
DigiKey Part Number
3M9547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
960240-7102-AR
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB R/A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.228" (5.80mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)