950432-8200-AR-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for 950432-8200-AR-TR is not available
950432-8200-AR-TR
DigiKey Part Number
950432-8200-AR-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
950432-8200-AR-TR
Description
CONN RCPT 32P 0.079 GOLD SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)