950420-6102-AR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1.069
Datasheet
Samtec Inc.
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
950420-6102-AR
DigiKey Part Number
3M9145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
950420-6102-AR
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)