929974-01-12-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-12-RK
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Additional Resources
In-Stock: 1.500
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.12.17000kr.12.17
10kr.10.32800kr.103.28
100kr.8.77710kr.877.71
500kr.7.83434kr.3,917.17
1.000kr.7.46034kr.7,460.34
5.000kr.6.85521kr.34,276.05
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5338
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB