929852-01-10-RA
DigiKey Part Number
929852E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929852-01-10-RA
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929852-01-10-RA Models
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
1500V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Additional Resources
In-Stock: 1.140
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.17.56000kr.17.56
10kr.14.90500kr.149.05
100kr.12.66860kr.1,266.86
500kr.11.30802kr.5,654.01
1.000kr.10.76849kr.10,768.49
5.000kr.10.24109kr.51,205.45
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 2POS GOLD PCB
In-Stock: 14780
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB